Jak dotÄ…d, najwiÄ™cej uwagi poÅ›wiÄ™ciliÅ›my sprawie odchudzaÂnia. Ale, jak wiemy, schudniÄ™cie to jeszcze nie wszystko. Dla trwaÅ‚ego pozbycia siÄ™ otyÅ‚oÅ›ci konieczne jest wystrzeganie siÄ™ powtórnego utycia, a wiÄ™c umiejÄ™tność utrzymania zdobytego w trakcie odchudzania ciężaru ciaÅ‚a. Cóż z tego, że dajemy soÂbie radÄ™ z kuracjami odchudzajÄ…cymi, jeÅ›li w jakiÅ› ozas potem ważymy niewiele mniej niż przed kuracjÄ….
Wydaje siÄ™, że chudnąć jest Å‚atwiej niż utrzymać ciężar ciaÅ‚a na odpowiednim poziomie, chociażby z tego powodu, że dla przeprowadzenia kuracji korzystać można z pomocy lekarza, z wczasów odchudzajÄ…cych, czasem nawet z pobytu w szpiÂtalu. Ale utrzymanie ciężaru ciaÅ‚a w normie w tym zdani jesteÅ›my na ogół na wÅ‚asne siÅ‚y.
I niestety, ludzie skłonni do tycia zmuszeni są do stałych zabiegów mających za cel niedopuszczenie do powiększania się już istniejącej otyłości lub też niedopuszczenia do powtórnego tycia po kuracji odchudzającej. Całość tego typu zabiegów to zapobieganie otyłości albo inaczej profilaktyka otyłości.
Stosowanie zaleceń wynikających ze wskazań profilaktyki otyłości jest konieczne dla ludzi wykazujących skłonność do tycia. Zaniedbania w tym zakresie powodują, że po pewnym czasie konieczne staje się odchudzanie, co jest niewątpliwie uciążliwe.
CzÄ™sto otyli skarżą siÄ™ i sÄ… zaniepokojeni, że muszÄ… przez cale życie przestrzegać pewnych reguÅ‚ żywienia i trybu życia, aby zapobiec tyciu. Tak jest niewÄ…tpliwie, ale czy jest to rzeczywiÅ›Âcie uciążliwe?
Przestrzeganie zaleceÅ„ profilaktycznych jest uciążliwe poÂczÄ…tkowo, przez 23 lata. W tym czasie wytwarzajÄ… siÄ™ nawyki i przyzwyczajenia, w wyniku czego nakazy zaczynamy stosować machinalnie, nie odczuwajÄ…c tego jako coÅ› uciążliwego. PrzeÂstrzeganie zasad prawidÅ‚owego żywienia, kontroli ciężaru ciaÅ‚a i innych wskazaÅ„ uÅ‚atwiajÄ…cych zapobieganie tyciu, „wchodzi nam w krew". Stosujemy je, ale o nich nie myÅ›limy. I to jest wÅ‚aÅ›nie moment, od którego zaczynamy panować nad skÅ‚onÂnoÅ›ciÄ… do tycia.
Zapobieganie otyłości rozumie się jako:
Unormowanie sposobu żywienia.
Stałą kontrolę ciężaru ciała.
3. Regulowanie ilości spożywanych pokarmów, a raczej
spożywanych kalorii wg ciężaru ciała.
4. Prowadzenie aktywnego fizycznie trybu życia.
copyright 2011