Polecane strony

Planowanie odchudzania

Na zakończenie ogólnych uwag i zaleceń dotyczących odchu­dzania warto jeszcze wspomnieć o sprawie planowania kuracji.
Kuracje odchudzające jako coś, co odbiega od normalnego trybu życia i obowiązków, wymagają wybrania odpowiedniego okresu i właściwej pory. Trzeba mieć wtedy nieco wolniejszą .głowę od innych obowiązków zawodowych i domowych. Nie planuje się więc kuracji odchudzających, kiedy zajęcia domowe i zawodowe są nasilone. Również nie planuje się odchudzania na wiosnę, gdyż zwykle wtedy organizm (po okresie zimy) jest wyczerpany, bo zimowe odżywianie jest z reguły mniej wartoś­ciowe pod względem zawartości witamin i niektórych innych składników pokarmowych ważnych dla zdrowia, .leżeli na te niejako „naturalne" ograniczenia nałożą się jeszcze ogranicze­nia wynikające ze stosowania diety niskokalorycznej. to czasa­mi może być źle. Ponadto, okres przemęczenia na początku wiosny nie będzie sprzymierzeńcem, jeżeli chodzi o odporność psychiczną i utrzymanie nałożonych dobrowolnie rygorów.
Kiedy więc planować odchudzanie? Intensywne, z dużym ograniczeniem spożycia kalorii, najlepiej w okresie wolnym od zajęć zawodowych, a jeśli można, to i domowych, a więc w czasie urlopu. Wymaga to oczywiście poświęcenia wakacji, ale niestety, likwidacja otyłości wymaga poświęceń.
Mało intensywne kuracje odchudzające, z niewielkim ogra­niczeniem spożycia kalorii, planujemy w okresie dogodnym, z pominięciem raczej pory wiosennej.
Ogólnie planowanie kuracji wymaga rozsądnego rozpatrze­nia możliwości, pogodzenia nowych obowiązków z normalny­mi, wynikającymi z pracy zawodowej i zajęć domowych.
Przy otyłości większego stopnia odchudzanie będzie trwało długo, co jest zrozumiałe, i składać się będzie z kilku kuracji o różnym czasie trwania i różnej długości okresu ograniczeń kalorycznych. Przy dużych nadwagach pozbycie się otyłości powinno trwać 2 do 3 lat, z okresami przerw, kiedy trzeba dbać jedynie o to, aby ponownie nie utyć. Dobrze jest zaplanować całość leczenia otyłości, bo tak można to nazwać, na okres dłuższy, właśnie 23letni zakładając, że w każdym roku, np. w czasie wakacji, chudniemy po 10 kg, lub też w ciągu roku wyznaczamy sobie 2 miesiące kuracji, podczas których chudnie­my 4 do 5 kg na miesiąc, a pozostały okres poświęcamy na profilaktykę otyłości.

copyright 2011